Feladatunk Miskolc város, valamint a vízgyűjtő terület szempontjából, ahhoz csatolt agglomeráció szennyvizeinek fogadása, átemelése, mechanikai, biológiai tisztítása és tápanyag eltávolítása, továbbá a keletkező szennyvíziszapok anaerob rothasztása és gépi víztelenítése.
Folyékony hulladék fogadás és kezelés
Nem csak a saját vízgyűjtő területéről származó szennyvizek ártalmatlanítását végzi. A csatornahálózati rákötéssel nem rendelkező lakossági és intézményi nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz fogadását és ártalmatlanítását is végzi a szennyvíztisztító telep. A szennyvíztisztító telepen kiépült nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz fogadó állomás lehetővé teszi a tengelyen beszállított folyékonyhulladék pontos mennyiségi és minőségi paramétereinek ellenőrzését. A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizek fogadási pontja a szennyvíztisztító telepen kialakított nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz fogadó állomás 2 db hidránsa.
A telep vízgyűjtő területe
Miskolc város és annak csatolt agglomerációs vízgyűjtő területei. Az elválasztott rendszerű csatornahálózat főgyűjtője gravitációs úton vezeti be a szennyvizet a telepre.
A szennyvíztisztító telep technológiája
A miskolci szennyvíztisztító telep tisztítási technológiája mechanikai tisztítási és biológiai tisztítási technológiák összekapcsolt rendszere. A mechanikai fokozatot követően létesített biológiai fokozat egy eleveniszapos szennyvíztisztító, kaszkádszerűen sorba kapcsolt reaktorokkal, az A/O technológia elvének megfelelő elrendezésben.
A szennyvíztisztítás során keletkező nyers- és fölösiszapok kezelését a szennyvíztisztító telep biogáz üzeme végzi. Az iszapkezelés során keletkező kirothasztott, kigázosított iszap víztelenítése a telep centrifuga gépházában történik.
A szennyvíztisztító telep hidraulikai kapacitása: 70.000 m³/d
Átlagos napi huidraulikai terhelés: 33-35.000 m³/d
A szennyvíztisztító telep szervesanyag eltávolító kapacitása: 350.000 LEÉ.
A MIVÍZ Kft. ellátási körzetéből a szennyvíz Ø170 cm átmérőjű, vasbeton főgyűjtő csatornán érkezik a szennyvíztisztító telepre.
A szennyvíz tisztítását a következő szennyvízkezelő létesítmények végzik:
- kőfogó,
- rács (durva és finom),
- homokfogó
- átemelő szivattyú gépház,
- I. számú osztóműtárgy,
- előülepítők,
- II. számú osztóműtárgy,
- anaerob, anoxikus medencék,
- III. számú osztóműtárgy,
- levegőztető medence és fúvógépház,
- nitrát recirkulációs műtárgy,
- IV. számú osztóműtárgy,
- utóülepítő medencék,
- új vegyszer gépház a régi fúvógépházban
- recirkulációs és fölösiszap átemelő gépház,
- fertőtlenítő medence,
- befogadóba vezetés létesítményei.
- Kigázosított iszapfeladó szivattyúk (különálló gépházban)
- Centrifuga gépház,
- Polielektrolit adagoló berendezés,
- Iszapkihordó csiga
Mechanikai tisztítás
A gravitációs főgyűjtőn érkező szennyvizeket a mechanikai tisztítási fokozat ikerműtárgy sora fogadja, amely kőfogókból, kézi tisztítású durva rácsokból, gépi tisztítású finomrácsokból, valamint hosszanti átfolyású homokfogókból és 2 db előülepítő medencéből áll.
A vízgyűjtőterület visszaduzzasztásának elkerülése érdekében a mechanikai tisztítóegység folyamatos felügyeletet igényel.
Rácsgépház: a városi csatornahálózaton - telepre beérkező szennyvizek fogadása (durvarács, finomrács)
Rácsgépház: Rácsszemét prés, homokmosó, homokfogó - rácsszemét és homok elszállítása konténerekben
Előülepítők: a lebegőanyagok, uszadékok eltávolítása
Biológiai tisztítás
A szennyvizek a mechanikai tisztítást követően az un. recirkulációs iszappal keveredve a kevert medencékre kerülnek. Három sor áll rendelkezésre, mindegyik egyenként három sorba kapcsolt medencéből áll. Minden medence keverését egy-egy lassú járású, merülőmotoros keverő biztosítja. A nitrátban dús eleveniszapot szállító három db belső recirkulációs vezeték egy-egy sort szolgál ki. A vízelvételi vályút követően az eleveniszap újra szétosztásra kerül az ún. levegőztető medencében, amely három levegőztetett sorra van osztva. A levegőztető sorok egy-egy kisebb méretű fakultatív és egy-egy nagyobb méretű obligát aerob medencéből állnak. A fakultatív medence lényege, hogy abba levegőztető rendszer és merülőmotoros keverő egyaránt került, így a tisztítás aktuális igényeinek megfelelően használható anoxikus, vagy aerob reaktorként is. Az obligát aerob medence csak levegőztető rendszert tartalmaz. Mindhárom sor külön turbófúvóról üzemel.
A biológiai tisztítás következő műtárgysora a fázisszétválasztó gravitációs utóülepítők. A négy darab Dorr típusú vasbeton utóülepítőkről elfolyó tisztított szennyvíz a nyitott csatornába csatlakozik. A nyitott csatornán keresztül a tisztított szennyvíz, előírt fertőtlenítési időszak alatt a klórozást követően a kontakt-labirint kiépítésű műtárgyon át jut a befogadóba, előírt fertőtlenítési időszakon kívül a kontakt műtárgyat megkerülve. A tisztított szennyvíz fertőtlenítéssel, vagy anélkül, parti bevezetéssel kerül a Sajóba.
Eleveniszapos medencék: szervesanyagok, foszfor- és nitrogén eltávolítása
Recirkulációs gépház-utóülepítők: szennyvíz-eleveniszap elegy gravitációs fázisszétválasztása
Recirkulációs gépház-utóülepítők: Elfolyó tisztított szennyvíz - parti bevezetéssel Sajó befogadóba
Iszapvonal - Iszapkezelés
A telepen kétféle, a szennyvíztisztítás melléktermékeként keletkező iszap további kezelése folyik. Az egyik a mechanikai fokozatban megfogott un. primer iszap, a másik a már említett fölösiszap, amely a levegőztető medencék-utóülepítők egységéből származik.
A szennyvíztisztítási technológia során keletkező nyers- és fölösiszapok a biogáz üzemnek kerülnek átadásra további kezelésre. A biogáz üzemben fermentált és kigázosított iszap visszakerül víztelenítésre a centrifuga gépházába. Víztelenítés során az elérni kívánt szárazanyag tartalom 20-25%-os. Az iszap a centrifugákról az iszapkihordó csigán keresztül közvetlenül a kiszállító gépjárműre kerül.
A biogáz üzemben fermentált és kigázosított iszap víztelenítése centrifugával