Ahogyan korunk környezetvédelmi előírásai egyre szigorodnak, úgy a természetbe visszavezetett tisztított szennyvízre vonatkozó előírások is. Ahhoz, hogy megfeleljünk a követelményeknek, – a MIVÍZ Kft. munkáján túl – szükséges a lakosság környezettudatos csatornahasználata is.
MI NEM KERÜLHET A LEFOLYÓBA?
1. Darabos (szilárd) hulladékok
Elzárják a szennyvíz útját – dugulást okozva –, és tönkreteszik a szennyvízátemelő szivattyúkat.
Ilyenek például:
- törlőkendő, egészségügyi betét, pelenka, rongy,
- fa, kő, csont,
- műanyag-, vagy fém háztartási eszköz, üvegpalack,
- haj,
- cigaretta / cigarettásdoboz,
- macskaalom,
- növények,
- építőanyag maradék (gipsz, malter stb.).
-
Veszélyes anyagok és mérgek
Veszélyeztetik a környezetet, a szennyvíztisztító telep biológiai tisztítóképességét és az ott dolgozók egészségét. A tisztítás hatékonysága csökkenhet, a folyóba méreganyagok kerülhetnek, ezzel veszélyeztetve annak élővilágát, továbbá a nagy mennyiségben keletkező szennyvíziszap hasznosítása is nehezebbé válik.
Ilyenek például:
- mérgek,
- gyógyszermaradványok,
- festék, benzin, oldószer-maradványok (tűz- és robbanásveszélyes anyagok),
- növényvédőszerek,
- nehézfém tartalmú folyadékok.
3. Többletterhelést okozó anyagok
A konyhai lefolyóba engedett vagy a WC-én lehúzott zsiradékok a csatornában – de már a házon belüli csatornában is – kihűlnek és reakcióba lépnek a szennyvíz más összetevőivel. Összeállt, szappanszerű lerakódások jönnek létre, melytől a csatorna fokozatosan beszűkül, majd előbb-utóbb eldugul. A dugulás mellett a csatornahálózatot és annak berendezéseit is károsítja, rongálja, mivel a biológiai-, bomlási folyamatok során kénessav is keletkezik. Egyetlen egy csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet.
A használt sütő olaj már több helyen is térítésmentesen átveszik, pl. kijelölt MOL benzin-kutakon, az ALDI és a COOP üzleteiben, vagy a városszerte elhelyezett gyűjtőedényzetekben, a hulladékká vált egyéb zsírok, olajok pedig a hulladékudvarokban adhatók le.
Többletterhelést okozhatnak továbbá a szennyvízcsatornába bevezetett csapadékvíz bekötések is.
Az esővizet és talajvizet TILOS a szennyvíz- csatornába bevezetni. Ezt a MIVÍZ Kft. folyamatosan ellenőrzi és felszólítja a felhasználókat, hogy az ilyen bevezetéseket szüntessék meg. A többletvíz elvezetése többlet költséggel is jár!
- Szerves szennyezőanyagok, melyek többletterhelést okoznak
Ezek a magas szerves anyag tartalmú anyagok a tisztítási technológiát terhelik meg, így a tisztítási hatásfok csökkenhet, de darabosságuknál fogva dugulást is okozhatnak.
Ilyenek például:
- állattartásából származó hígtrágya,
- ételmaradékok - aprítást követően is,
- hús maradékok (pl. belsőség),
- kisállat tetemek.
HOVA KERÜLJÖN, AMI NEM A LEFOLYÓBA VALÓ?
-
kommunális hulladékgyűjtőbe,
-
hulladékudvarba (építőanyag maradék, sitt, háztartási eszközök, veszélyes hulladékok, stb.),
-
gyógyszertári gyűjtőpontra (gyógyszermaradványok),
-
kijelölt üzemanyag töltőállomásra vagy gyűjtőpontra (használt háztartási olajok).
KEHOP-2.1.7-19-2019-00001 „Víziközmű szolgáltatással kapcsolatos szemléletformálás a MIVÍZ Kft. szolgáltatási területén”